top of page
RRtrans Robert Piskorowski - international transport and forwarding
transport dolny śląsk.jpeg

Międzynarodowy transport ciężarowy Dolny Śląsk

Rola województwa dolnośląskiego w transporcie międzynarodowym

Województwo dolnośląskie położone w południowo-zachodniej części kraju to siódmy co do wiekowości region w Polsce. Od północy graniczy z województwem wielkopolskim i lubuskim, od wschodu z województwem opolskim. Od południa i zachodu otaczają je Czechy i Niemcy. W stosunkowo niedużej odległości od Wrocławia − stolicy Dolnego Śląska położonych jest kilka europejskich stolic − Praga (275 km), Berlin (345 km), Bratysława (410 km), Wiedeń (420 km). Peryferyjne położenie regionu względem stolicy kraju to również atut. Wszystko to sprawia, że region ten jest kluczowy w transporcie międzynarodowym w Europie.

Sieć drogowa województwa dolnośląskiego należy do jednej z najdłuższych w kraju. Przebiegają tutaj drogi łączące zachodnią i wschodnią Europę. Przez Dolny Śląsk przechodzi również jedna z odnóg korytarza Bałtyk – Adriatyk sieci bazowej Transeuropejskiej Sieci Transportowej TEN-T.

międzynarodowy transport ciężarowy.jpeg

Transport TIR dolnośląskie

Transport ciężarowy w województwie dolnośląskim

W skład Dolnego Śląska wchodzi 26 powiatów i 4 miasta na prawach powiatu. Dolny Śląsk przez większość utożsamiany jest z wydobyciem rud miedzi. Eksploatacja tego surowca odgrywa bardzo ważną rolę w funkcjonowaniu gospodarki regionu i kraju. Jednakże należy pamiętać, że Dolny Śląsk jest bogaty również w inne, równie wartościowe Kopaliny energetyczne, metaliczne, chemiczne i skalne . W województwie zarejestrowanych jest ponad 382,9 tysiąca podmiotów gospodarczych, czyli 8,5% przedsiębiorstw w kraju, co daje regionowi piąte miejsce w Polsce. Główne branże przemysłowe województwa dolnośląskiego to motoryzacja, elektrotechnika i elektromechanika, oraz tworzywa sztuczne i produkcja wyrobów z metali.

Kluczowe położenie geograficzne, powiązania komunikacyjne z Europą Zachodnią, bogactwa naturalne, dobrze wykształcone kadry, liczne tereny aktywności gospodarczej oraz dbałość o promocję regionu decydują o atrakcyjności inwestycyjnej Dolnego Śląska, jego dynamicznym rozwoju i zapotrzebowaniu na usługi transportu ciężarowego.

2.jpg

RRtrans najlepsza firma transportowa na Dolnym Śląsku

bottom of page