top of page
RRtrans Robert Piskorowski - international transport and forwarding
  • Zdjęcie autoraRRtrans

Jak bezpiecznie transportować stal?


Transport stali w kręgach


Transport stali oraz innych metali i wyrobów metalowych wiąże się z dużym ryzykiem uszkodzeń mechanicznych oraz utleniania się materiału pod wpływem opadów i wysokiej wilgotności. Czynniki te powodują, że nawet metal po obróbce ulega deformacji i rdzewieje, co utrudnia jego późniejsze użycie.


Stal posiada bardzo dużą gęstość objętościową, co przekłada się na wagę ponad 7800kg w jednym metrze sześciennym. Tak duży ciężar sprawia, że transport stali jest często problematyczny. Powoduje to co więcej, że niewielkie ładunki stali muszą być przewożone przy użyciu pojazdów ciężarowych, nawet jeśli zajmują niewiele miejsca.



Rodzaje ładunków


Stal znajduje zastosowanie w różnych dziedzinach techniki. Najpopularniejszym jej zastosowaniem jest budownictwo – konstrukcje stalowe. Stal może być wykorzystana w wielu innych gałęziach przemysłu jak produkcja maszyn i narzędzi. Jej szerokie zastosowanie powoduje potrzebę transportowania zarówno prefabrykatów jak i gotowych produktów. Stal można transportować w różnej postaci. Najpopularniejsze ładunki to:


Transport stali w kręgach

Transport stali w arkuszach

Transport prętów stalowych

Transport półfabrykatów stalowych pakowanych

Transport rur stalowych

Transport kątowników stalowych

Transport kul stalowych



Międzynarodowy transport stali


Co brać pod uwagę podczas transportu stali?


Transport stali to nie jest jedynie przewóz materiałów z punktu A do punktu B. Podczas transportu metali jak i innych ładunków należy wziąć pod uwagę następujące procedury i wymagania:


  • Sporządzanie projektu i harmonogramu transportu.

  • Wyznaczenie optymalnej trasy i analiza ryzyka.

  • Wybór dostosowanego transportu, biorąc pod uwagę wielkość ładunku.

  • Organizacja załadunku i rozładunku z uwzględnieniem niezbędnych środków bezpieczeństwa.

  • Kompleksową obsługę ładunku w magazynach

  • Kompleksowe wsparcie celne i ułatwienie przejścia procedur celnych.

  • Kontrolę bezpieczeństwa i lokalizacji ładunku podczas transportu z wykorzystaniem systemów nawigacyjnych.



Jak zapewnić bezpieczeństwo ładunku?


Transport stali dostarcza wielu wyzwań, które mogą pojawić się podczas całego procesu wysyłki. Dlatego aby zapewnić bezpieczny transport ciężarowy, należy wziąć pod uwagę następujące czynniki:


Zwróć uwagę na rodzaj transportowanej stali – głównym czynnikiem decydującym o sposobie transportu i zabezpieczania stali jest rodzaj i kształt stali. Nie każda metoda zabezpieczania sprawdza się w przypadku wszystkich rodzajów stali, ponieważ prefabrykaty takie jak stal w arkuszach, wymagają innego podejścia niż zabezpieczanie prętów czy rur stalowych. Ciężar ładunku jest również ważnym czynnikiem, ponieważ wszystkie rodzaje transportu mają swoje ograniczenia ładowności, które należy wziąć pod uwagę.


Wyznaczanie najlepszej trasy – Efektywne zarządzanie trasą umożliwia płynniejszy transport wyrobów stalowych. Ważne jest by unikać zagrożeń, które mogą pojawić się po drodze. Oznacza to wybranie bezpiecznej trasy do miejsca docelowego, wykluczenie dróg niedostępnych dla pojazdów ciężarowych oraz zapoznanie się z regulacjami i zakazami transportu panującymi w danym kraju, jak na przykład zakaz transportu w Niedziele.


Korzystaj z odpowiednich zabezpieczeń i sprzętu – Oprócz wyboru odpowiednich metod i tras transportu równie ważne jest upewnienie się, że używasz odpowiednich zabezpieczeń i sprzętu podczas załadunku, rozładunku i transportu. Używanie zabezpieczeń dostosowanych do rodzaju ładunku to środek, który należy podjąć, aby zapobiec przesuwaniu się stali. Na przykład stal w kręgach transportuje się naczepami zaopatrzonymi w muldę i zabezpieczonymi pasami. Podczas transportu blachy stalowej paczki obwiązywane są taśmami i mocowane do pojazdu. Od góry do dołu paczki pokryte są listwami kartonu lub folią z tworzywa sztucznego, aby chronić je przed opadami, wahaniami temperatur i wilgocią.



Transport stali w kręgach. Mulda


RRtrans twój partner w międzynarodowym transporcie stali


RRtrans oferuje transport stali na terenie kraju i za granicą. Nasi specjaliści z zakresu spedycji i logistyki dokładają wszelkich starań, aby nasze usługi transportu ciężarowego były dokładnie zaplanowany od miejsca załadunku po miejsce rozładunku. RRtrans zapewnia bezpieczny i stabilny transport stali. Posiadamy odpowiednie wyposażenie do przewozu stali w kręgach, arkuszach, rur, prętów oraz innych rodzajów ładunku stali.



265 wyświetleń

Comments


bottom of page